Şanlıurfa Engelliler İçin Hapishane Gibi

Images_635216692906080000.jpg
Şanlıurfa’da üst geçitlerde rampa ve asansör bulunmaması yaşlı, hasta ve fiziksel kısıtlılığa sahip bireyleri engellere hapsediyor. Şehirde engellilere uygun olarak inşa edilen tek üst geçit ise çalışmıyor.

Türkiye’de ve Dünya’da fiziksel kısıtlılık yaşayan vatandaşları içine alan şehir planlamaları zorunlu olarak ön plana çıkarken Şanlıurfa başta olmak üzere maalesef çoğu şehir bu konuda hala oldukça geride kalmış durumda. Şehirde yapılan kaldırımlar, üst geçitler, iş ve apartman dairelerinin girişleri, sinema, tiyatro, kurs ve sergi merkezleri gibi alanlar toplumdaki engelli bireyler için en basit tabiriyle zorluk yaratıyor. Söz konusu hizmetlere erişmekte kısıtlılık yaşayan bireyler, kendi ihtiyaçlarını kendileri karşılayabilme yetisine sahipken engeller karşısında çaresiz bırakılıyor. 

Fakat ne yazık ki bu bireyleri yok sayan yanlış şehir planlanmaları onları belli alanlara hapsediyor. Yanlış düşünceler bu kişilerin engeller içine hapsedilerek yaşam alanlarını daraltıp eğitim alamamasına, alışveriş yapamamasına, otobüse binememesine kısacası sosyal yaşamdan kopmasına neden oluyor. Oysa ki bunlar her bireyin en doğal haklarıdır. Bu yönde duyarlılık ve empati geliştirmemiz, onları sosyal yaşamdan koparan, yok sayan görmezden gelen, şehir planlamalarına karşı sesimizi yükselterek “engelli olan onlar değil engelleri koyan biziz!” diyebilmek toplumun her kesiminin eşit ve insanca yaşayabilmesi adına oldukça önem taşıyor.

Yorum Yap

Epostanız paylaşılmayacaktır. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Sivil Sayfalar, sivil toplumun içine kapanma halinin aşılmasına ve etkisinin artmasına katkıda bulunmak amacıyla kuruldu. Sivil toplum haberciliği yaparak sivil toplumun tecrübesini medyaya, kamu yönetimine, siyasete, kanaat dünyasına ve diğer STK’lara görünür kılmayı amaçlıyoruz. Sivil toplum dünyasının sözcülerine, tartışmalara katılabileceği, yeni tartışmalar açabileceği bir mecra sunmayı hedefliyoruz.


E-Bülten

[et_bloom_inline optin_id=”optin_1″]


Send this to a friend