Hindistan’da Eşcinsel İlişkinin Yasallaştırılmasının Ardından Gerçekleştirilen İlk Onur Yürüyüşü

2018-12-03_0932.png
Geçtiğimiz Eylül ayının başında Hindistan Yüksek Mahkemesi’nin eşcinsel ilişkiyi yasallaştırma kararı almasının ardından gerçekleştirilen Delhi Kuir Onur Yürüyüşü 2018’de LGBTQİA+ katılımcılar Delhi sokaklarında ilk kez özgür bir şekilde Onur Yürüyüşü gerçekleştirdiler.

25 Kasım Pazar günü gerçekleştirilen Delhi Kuir Onur Yürüyüşü 2018’de, ülkenin kalbi olarak görülen Delhi’nin sokakları rekor sayıda katılımcı ile dolup taştı. Katılımcılar Eylül ayında, eşcinsel ilişkiyi yasaklayarak yıllarca ülkenin LGBTQİA+ vatandaşları üzerinde hüküm sürmüş olan kolonyal dönemden kalma 157 yıllık Paragraf 337’nin yürürlükten kaldırılmasına göndermeler taşıyan “Adios 377”, “Love Wins” yazılı pankartlarıyla Delhi sokaklarında özgürlüklerini bir kez daha kutladılar.

Fotoğraf: DOMINIQUE FAGET/ AFP/ Getty

Ülkenin kalbi olan Delhi’de düzenlenen Delhi Kuir Onur Yürüyüşü 2018’e katılanlar “Özgürlüğümüzü kazandık!” sloganları ile eşcinsel ilişkinin yasallaştırılmasından dolayı duydukları sevinci, Hindistan Yüksek Mahkemesi Başkanı Dipak Misra’nın Rızası olan iki yetişkin – homoseksüel, heteroseksüel veya lezbiyen fark etmeksizin – arasında karşılıklı mutabakata dayalı yaşanan herhangi bir cinsel ilişkinin anayasaya aykırı olduğu söylenemez,” sözünü bir kez daha anarak dile getirdiler.

Delhi Kuir Onur Yürüyüşü 2018’in organizatörlerinden biri olan Deepti “Burada ilk kez ‘suçlular’ olarak yürümüyoruz. İnsanlar özgür bir şekilde omuzlarında hiçbir yük hissetmeden yürüyorlar,” dedi.

Fotoğraf: DOMINIQUE FAGET/ AFP/ Getty

Deepanshu Goswami isimli bir başka katılımcı da “Bu yürüyüş mutlulukla alakalı bir yürüyüş, mutlulukla ve mutlulukla,” diyerek sevincini dile getirdi. Goswami sözlerine Hindistan’da LGBTQİA+ topluluğunun tamamiyle eşitliğe ulaşmasının önünde çok uzun bir yol olduğuna dair uyarılarıyla devam etti; “Toplumun bu yasayı benimsemesi bir nesil alacaktır ama korku faktörü ortadan kalktı. Şimdi özgür bir vatandaş olarak hayatımı yaşıyorum.”

Katılımcılar Hindistan’daki LGBTQİA+ topluluğun özgürlüğünü kutlamak için çocuklarını da yanlarına almışlardı. / Fotoğraf: @priyankapsanks / Twitter
Kuir aktivistler Gey Onur Yürüyüşü’nde mutluluklarını aktardılar. / Fotoğraf: DOMINIQUE FAGET/ AFP/ Getty
Eşcinsel ilişkinin yasallaştırılması kararı ile LGBTQİA+ vatandaşların insan hakları için koruma sağlayan yasayı Delhi Kuir Onur Yürüyüşü 2018’i koruyan polisler izledi. / Fotoğraf: DOMINIQUE FAGET/ AFP/ Getty
Delhi Kuir Onur Yürüyüşü 2018 katılımcıları çektikleri fotoğraflarla bu tarihi olayı kaydetmeye can atıyorlardı. / Fotoğraf: DOMINIQUE FAGET/ AFP/ Getty
Delhi Kuir Onur Yürüyüşü 2018 katılımcıları Hindistan’da eşcinsel ilişkinin yasallaştırılmasının ardından kavuştukları özgürlüğün keyfini çıkardılar. / Fotoğraf: @babybluejin / Twitter

Kaynak: Pinknews

Yorum Yap

Epostanız paylaşılmayacaktır. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Sivil Sayfalar, sivil toplumun içine kapanma halinin aşılmasına ve etkisinin artmasına katkıda bulunmak amacıyla kuruldu. Sivil toplum haberciliği yaparak sivil toplumun tecrübesini medyaya, kamu yönetimine, siyasete, kanaat dünyasına ve diğer STK’lara görünür kılmayı amaçlıyoruz. Sivil toplum dünyasının sözcülerine, tartışmalara katılabileceği, yeni tartışmalar açabileceği bir mecra sunmayı hedefliyoruz.


E-Bülten

[et_bloom_inline optin_id=”optin_1″]


Send this to a friend