Türkiye Gençlik Profili Araştırması’dan Çarpıcı Sonuçlar

turkiye-genclik-profili-arastirmasi-dan-carpici-sonuclar-528511-5.jpg
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı Gençlik Zirvesi'nde, "araştırmanın çıktılarının, bu alanlarda gönüllü faaliyet yürüten resmi kurumlarımız başta olmak üzere üniversitelerimiz ve ailelerimiz için yol gösterici olmasını diliyorum" dediği Türkiye Gençlik Profili Araştırması'ndan çarpıcı sonuçlar çıktı.

Araştırma kapsamında Türkiye genelinde 15 – 30 yaş grubunda toplam 8.000 genç ile görüşülerek Türkiye’nin gençlik profili tanımlandı. Hazırlanan raporun amacı ise Türkiye genelinde bir gençlik profili çıkartmak. Araştırma kapsamında elde edilen veriler aynı zamanda gençlerin eğitim-iş hayatı, sosyal yaşamları ve gençlerin yaşadıkları sorunlar ile ilgili veriler sunuyor.

Gençlerin eğitim-iş hayatı, sosyal yaşamları ve yaşadıkları sorunlar ile ilgili veriler sunan araştırmaya göre, gençlerin kendi ekonomik durumları ile ilgili mutluluk düzeyi 5 puan üzerinden 2.90 olarak çıktı. 18-21 yaş arasındaki gençlerin memnuniyet düzeylerinin diğer yaş gruplarının altında olduğunu gösteren araştırmaya göre, katılımcıların yüzde 15’i bir dine inandığını beyan etti.

Araştırmaya göre, gençlerin yüzde 31’i kendini milliyetçi, yüzde 29’u Atatürkçü, yüzde 16’sı muhafazakâr, yüzde 12’si dindar, yüzde 11’i ise demokrat olarak tanımlıyor.

Haberin ve araştırma verilerinin tamamı için tıklayınız. 

Yorum Yap

Epostanız paylaşılmayacaktır. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Sivil Sayfalar, sivil toplumun içine kapanma halinin aşılmasına ve etkisinin artmasına katkıda bulunmak amacıyla kuruldu. Sivil toplum haberciliği yaparak sivil toplumun tecrübesini medyaya, kamu yönetimine, siyasete, kanaat dünyasına ve diğer STK’lara görünür kılmayı amaçlıyoruz. Sivil toplum dünyasının sözcülerine, tartışmalara katılabileceği, yeni tartışmalar açabileceği bir mecra sunmayı hedefliyoruz.


E-Bülten

[et_bloom_inline optin_id=”optin_1″]


Send this to a friend