NBC Sunucusu ‘Irkçılıktan’ İşten Atıldı

kely1gdozel.jpg
"Beyaz biri olarak Cadılar Bayramı için siyah maske yapıyorsanız ya da siyah biri olarak yine Cadılar Bayramı için beyaz maske yapıyorsanız başınız belaya giriyor" diyen NBC sunucusu işten atıldı.

ABD’de NBC sunucusu Megyn Kelly, ‘ırkçı söylemleri nedeniyle’ işten atıldı. Kelly, programı sırasında tiyatroda beyazların siyahları oynamak için kullandığı ve aşağılama amaçlı siyah makyajı (blackface) savunmuştu.

Sputnik’in Daily Mail’den aktardığı habere göre karar, Kelly’nin programı sırasında siyahilerin karikatürize edildiği ve beyaz oyuncuların kullandığı siyah makyajı (blackface) savunmasından sadece 2 gün sonra geldi. Megyn Kelly, programında ABD’de siyah maskenin kullanılamamasından şikayet etmişti. Konuyla ilgili bilgi sahibi bir NBC yetkilisi, “Megyn Kelly olayı bitmiştir, bir daha geri dönmeyecek. Şimdilik bunu ne zaman duyuracağımız üzerinde çalışıyoruz. Kelly bir daha NBC’de çıkamayacak” dedi.

NBC’nin, sözleşme ihlali olduğunu kanıtlayamaması halinde Kelly’ye sözleşmesinin feshedilip işten çıkarılması için 69 milyon dolar ödemek zorunda kalacağı belirtildi. Megyn Kelly’nin geçen yıl Rusya Devlet Başkanı Putin’le yaptığı röportaj ABD’de 6 milyon kişi tarafından izlenmişti. Kelly programında, “Beyaz biri olarak Cadılar Bayramı için siyah maske yapıyorsanız ya da siyah biri olarak yine Cadılar Bayramı için beyaz maske yapıyorsanız başınız belaya giriyor. Çocukluğumda bir karaktere bürünmüş olduğunuz sürece bu sorun değildi” demişti.

Kaynak: Duvar

Yorum Yap

Epostanız paylaşılmayacaktır. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Sivil Sayfalar, sivil toplumun içine kapanma halinin aşılmasına ve etkisinin artmasına katkıda bulunmak amacıyla kuruldu. Sivil toplum haberciliği yaparak sivil toplumun tecrübesini medyaya, kamu yönetimine, siyasete, kanaat dünyasına ve diğer STK’lara görünür kılmayı amaçlıyoruz. Sivil toplum dünyasının sözcülerine, tartışmalara katılabileceği, yeni tartışmalar açabileceği bir mecra sunmayı hedefliyoruz.


E-Bülten

[et_bloom_inline optin_id=”optin_1″]


Send this to a friend