Biliminsanları Tarafından Şans Eseri Geliştirilen Enzim Pet Şişeleri Öğütebiliyor

plastik-kirlili%C4%9Fi.jpg
Biliminsanları tarafından geliştirilen yeni bir enzim, polietilen tereftalat adlı plastik ürünleri ya da genel adı ile PET ürünlerini öğütebiliyor. 1940’larda geliştirilen bu ürün şimdilerde milyonlarca ton plastik şişenin ana maddesi. PET şişeler doğada yüzlerce yıl boyunca kalabiliyor ve kara ve deniz kirliliğinin en büyük sebeplerinden birisi.

İngiltere’de bulunan Portsmouth Üniversitesi ve ABD Enerji Departmanı’na bağlı Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı tarafından yapılan ortak çalışmada keşfedilen enzimin asıl kaynağı 2016’da keşfedilmiş.

Japonya’da atık geri dönüşüm tesislerinde doğal olarak ortaya çıkmış, hatta evrimleşmiş bir biyolojik katalizör olan bu enzim plastiği yiyebilen bakterilerden gelmekte.

Geliştirilen enzim modeli

PET plastikleri öğüten ya da parçalayan bu enzime daha sonra uzmanlar bir kaç amino asit kaynağı ekleyerek yapısını değiştirmiş. Bu yeni yapısı ile beraber enzim şans eseri plastikleri daha hızlı öğütmeye başlamış.

Uzmanlar bu durumun enzimin daha iyi bir şekilde geliştirebileceğini gösterdiğini belirtiyor. Enzimler zehir içermeyen, doğada çözünen ve mikroorganizmalar ile büyük oranlarda üretilebilen bir kaynak olduğu için oldukça yüksek bir potansiyele sahip.

Kaynak: Yeşilist

Yazı: Görkem Gömeç

Yorum Yap

Epostanız paylaşılmayacaktır. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Sivil Sayfalar, sivil toplumun içine kapanma halinin aşılmasına ve etkisinin artmasına katkıda bulunmak amacıyla kuruldu. Sivil toplum haberciliği yaparak sivil toplumun tecrübesini medyaya, kamu yönetimine, siyasete, kanaat dünyasına ve diğer STK’lara görünür kılmayı amaçlıyoruz. Sivil toplum dünyasının sözcülerine, tartışmalara katılabileceği, yeni tartışmalar açabileceği bir mecra sunmayı hedefliyoruz.


E-Bülten

[et_bloom_inline optin_id=”optin_1″]


Send this to a friend