Pakistan İklim Değişikliğine Karşı 5 Yıl İçinde 10 Milyar Ağaç Dikmeyi Planlıyor

pakistan.jpg
Dünyada en fazla şiddet olaylarına sahne olan ülkelerden Pakistan’da hükümet iklim değişikliğiyle mücadelede önemli bir adım atmayı planlıyor.

5 yıl içinde 10 milyar ağaç dikmeyi planlayan Pakistan yönetimi ülkenin yok olmaya yüz tutmuş ormanlarını geri getirerek küresel ısınmanın etkileriyle mücadele etmeyi hedefliyor.

Geçtiğimiz ay yapılan seçimleri kazanan kriket yıldızı Imran Khan’ın Pakistan Tahrik-i İnsaf adlı partisi (PTI), yükselen sıcaklıkların, sel felaketlerinin, kuraklığın ve beklenmeyen şiddetli yağışların ülkeye her yıl 6 ila 14 milyar dolar zarar verdiğini söylüyor. Partinin manifestosunda ise “Küresel iklim değişikliğine müdahale etmek ve ekonomi büyüdükçe daha da kötüleşen çevresel bozulmaları tersine çevirmek için çalışmak artık kaçınılmaz.” ifadeleri yer alıyor.

Sürdürülebilir Kalkınma Politikası Enstitüsü’ne göre Pakistan dünyada iklim değişikliğine karşı en savunmasız yedinci ülke konumunda bulunuyor.

Küresel kirliliğe katkıda ise Pakistan yüzde 0,2’lik payıyla son sıralarda yer alıyor.

Kaynak: Yeşil Haber

Yorum Yap

Epostanız paylaşılmayacaktır. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Sivil Sayfalar, sivil toplumun içine kapanma halinin aşılmasına ve etkisinin artmasına katkıda bulunmak amacıyla kuruldu. Sivil toplum haberciliği yaparak sivil toplumun tecrübesini medyaya, kamu yönetimine, siyasete, kanaat dünyasına ve diğer STK’lara görünür kılmayı amaçlıyoruz. Sivil toplum dünyasının sözcülerine, tartışmalara katılabileceği, yeni tartışmalar açabileceği bir mecra sunmayı hedefliyoruz.


E-Bülten

You have Successfully Subscribed!