Mumbai’de Plastik Poşet ve Şişeler Yasaklandı

mumbai.jpg
Yaklaşık 20 milyon kişinin yaşadığı Hindistan kenti Mumbai’de tek kullanımlık plastiklerin kullanımı yasaklandı.

Yasağa uymayıp plastik poşet, bardak veya şişe kullanan kişilere 25 bin Hindistan Rupisi (1730 TL) ve üç ay hapis cezası verilmesi öngörülüyor.

Ayrıca yasağın yürürlüğe girdiği ilk gün içerisinde McDonald’s ve Starbucks gibi işletmelere konuya ilişkin ceza verilmiş olduğu belirtiliyor.

Ancak Guardian’ın haberine göre yürürlülüğe giren yasağın denetiminden ötürü şikayetler de geliyor.

Kimi iş yerleri ve kent sakinleri, bazı denetimcilerin yasağı kendileri için bir maddi kazanç amacıyla kullandığı şikayetinde bulunuyor.

Plastik atık giderek artıyor

Hindistan’da her yıl kişi başı 11 kilogram ağırlığında plastik atık oluşuyor.

Bu rakam, dünya genelindeki ortalamaya bakıldığında düşük kalmasına rağmen ülkenin en büyük sorununun plastik atıkları dönüştürememek olduğu belirtiliyor.

Yeni Delhi gibi metropollerin merkeze uzak bölgelerinde plastik atıklardan oluşan tepelerin bulunduğu  bildiriliyor.

Yine de verilere göre plastik atığa ilişkin sorun Hindistan ile kısıtlı değil.

Açıklanan veriler, 1950 yılından itibaren dünya genelinde 6 milyar tondan fazla plastik atığa neden olunduğunu ortaya koyuyor.

Kaynak: Yeşil Gazete

Yorum Yap

Epostanız paylaşılmayacaktır. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Sivil Sayfalar, sivil toplumun içine kapanma halinin aşılmasına ve etkisinin artmasına katkıda bulunmak amacıyla kuruldu. Sivil toplum haberciliği yaparak sivil toplumun tecrübesini medyaya, kamu yönetimine, siyasete, kanaat dünyasına ve diğer STK’lara görünür kılmayı amaçlıyoruz. Sivil toplum dünyasının sözcülerine, tartışmalara katılabileceği, yeni tartışmalar açabileceği bir mecra sunmayı hedefliyoruz.


E-Bülten

[et_bloom_inline optin_id=”optin_1″]


Send this to a friend