Kız Kardeşim Projesi Mültecilere Yönelik Girişimcilik Eğitimleri

kk_web-768x248.png
Kadınların ekonomik ve sosyal konumlarının güçlendirilmesi, bölgesel ekonomik kalkınmada etkin rol almalarının sağlanması ve ekonomik hayata katılım konusunda gerekli bilgi -becerilerle donatılarak toplumsal ve ekonomik konumlarının güçlendirilmesini hedeflemektedir.

‘‘Kız Kardeşim’’ projesi Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Habitat Derneği, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Coca-Cola Türkiye ortaklığında yürütülmektedir. Kız Kardeşim Projesi Türkiye’de yaşayan 18-55 yaş aralığındaki kadınların kişisel finansal kaynaklarını doğru yönetmesini, girişimcilik farkındalığının arttırılması ve desteklenmesini, bilgi teknolojileri hizmetlerini doğru kullanımına destek olacak bir içeriğini kapsamaktadır.

30 ilde gerçekleştirilen bu eğitimlerin yanı sıra kendi alanlarında rol model olan, ilham veren kadınlarla katılımcılar bir araya getirilerek tecrübe aktarımı sağlanacaktır.

Ayrıca 2018 yılı içerisinde 5 ilde mülteci kadınlara yönelik yerel girişimcilik eğitimleri verilecektir. Eğitimin gerçekleşeceği şehirler şunlardır; Gaziantep, İstanbul, İzmir, Mersin, Şanlıurfa’dır.

2 gün sürecek olan Girişimcilik Yerel Eğitimi, Türkçe, İngilizce ve Arapça bilen eğitmenler tarafından “Arapça” olarak düzenlenecektir. 5 ilde 500 mülteci kadının ve ev sahibi toplum üyesinin faydalanabileceği bu eğitimler, katılımcıların girişimcilikle ilgili temel konseptleri anlamalarına yardımcı olacak içerikleri ve atölye çalışmalarını içermektedir. Bahsedilen konseptler iş kurmak için gerekli ana noktaları kapsamaktadır. Hazırlanan eğitim içerikleri ve atölye çalışmaları girişimcilikle ilgili şu konuları da kapsamaktadır;

 1. Girişimcilik motivasyonu,
 2. Girişimcilik ekosistemi ve girişimcilik imkanları,
 3. Yeni bir iş fikri geliştirmek,
 4. Vizyon, misyon, hedef belirleme
 5. Girişimcilik türleri,
 6. Yalın girişim,
 7. Değer önerisi tasarımı,
 8. İş modeli kanvası,
 9. İş fikri sunumu
 10. Şirket türleri ve şirket kurma,
 1. Girişimcilik yerel eğitimleri aynı zamanda girişimcilik potansiyelinin oluşturulması ve geliştirilmesi odaklı pilot aktiviteleri de destekleyecektir. Eğitimler temelde, katılımcıların bir “İş Fikri Sunumu” oluşturmalarını sağlamayı amaçlamaktadır.

  Kimler Başvurabilir?

  • Başvuruda belirtilen ilde ikamet ediyor olmak,
  • Arapça bilen,
  • Girişimcilik konusuna ilgisi olan ve bu motivasyona sahip,
  • Öğrenme motivasyonuna sahip,
  • Girişimcilik ekosistemine dahil olmayı isteyen kişiler eğitime başvurabilir.

  Bu eğitim tarihleri için 50 kişilik kontenjan bulunmaktadır. Kontenjan dahilinde kadın katılımcılara öncelik verilecektir.

  Yakın zamanda verilecek eğitimlerin bilgisi ve başvuru formları aşağıdadır.

  Gaziantep – 30 Haziran – 1 Temmuz 2018 Eğitimi’ne başvurmak için tıklayınız.  Son Başvuru: 29 Haziran saat 12:00

  Mersin – 6-7 Temmuz 2018 Eğitimi’ne başvurmak için tıklayınız.   Son Başvuru: 4 Temmuz saat 18:00

  İstanbul – 10- 11 Temmuz 2018 Eğitimi’ne başvurmak için tıklayınız.    Son Başvuru: 8 Temmuz saat 18:00

  Başvuru formuna iletişim bilgilerinizi eksiksiz doldurmanız gerekmektedir.

  Her türlü sorunuz için; ghanaa@habitatdernegi.org , dila@habitatdernegi.org adresine mail atabilirsiniz.

  *Eğitimle ücretsizdir. Eğitimin son gün katılımcılara ‘’Katılım Belgesi’’ verilecektir.

Kaynak: AB-ilan

Yorum Yap

Epostanız paylaşılmayacaktır. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Sivil Sayfalar, sivil toplumun içine kapanma halinin aşılmasına ve etkisinin artmasına katkıda bulunmak amacıyla kuruldu. Sivil toplum haberciliği yaparak sivil toplumun tecrübesini medyaya, kamu yönetimine, siyasete, kanaat dünyasına ve diğer STK’lara görünür kılmayı amaçlıyoruz. Sivil toplum dünyasının sözcülerine, tartışmalara katılabileceği, yeni tartışmalar açabileceği bir mecra sunmayı hedefliyoruz.


E-Bülten

[et_bloom_inline optin_id=”optin_1″]


Send this to a friend