Dünyada Her 100 Kişiden Biri Göçmen

gocmen.jpg
Geçen yıl dünyada savaş ve şiddet nedeniyle evini terk etmek zorunda kalan insan sayısı 68.5 milyona çıktı. Zorunlu göçün yüzde 70’i 10 ülkeden kaynaklanıyor.

Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği, 2017 yılında savaş, şiddet ve zulüm nedeniyle evini terk ederek göç etmek zorunda kalan insan sayısının 68.5 milyona yükseldiğini açıkladı. Göç eden insan sayısı 2016 yılına göre 2.9 milyon artarken (yüzde 4.4 artış), Güney Sudan, Kongo, Suriye ve Myanmar’da yaşanan krizlerin bu artışta önemli rol oynadığı bildirildi.

Göçün yüzde 70’i 10 ülkeden

Bugün açıklanan BM raporuna göre geçen yıl meydana gelen zorunlu göçün yüzde 70’i 10 ülkeden kaynaklandı. Zorunlu göç veren ülkelerin başında ise Suriye, Afganistan, Güney Sudan, Myanmar, Somali, Sudan ve Kongo geliyor. Raporda, 40 milyon insanın ülke içinde göç ettiği belirtildi.

En çok mülteci Türkiye ve Lübnan’da

Mültecilere sınırlarını açan ülkeler sıralamasında Türkiye ve Lübnan öne çıkıyor. Türkiye, başta Suriyeliler olmak üzere 3,5 milyon ile en fazla mülteci barındıran ülke oldu. Nüfusuna oranla en fazla mülteci barındıran ülke ise Lübnan.

Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin sorumluluğu altına aldığı tüm mültecilerin yüzde 63’ü 10 ülke tarafından barındırılıyor.

2017’de 667 bin mülteci vatanına dönebildi

2017’de vatanına dönebilen göçmen sayısı ise 667 bin olarak açıklandı. 2016’da 552 bin göçmen ülkesine dönmüştü.

Kaynak: Bianet

Yorum Yap

Epostanız paylaşılmayacaktır. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Sivil Sayfalar, sivil toplumun içine kapanma halinin aşılmasına ve etkisinin artmasına katkıda bulunmak amacıyla kuruldu. Sivil toplum haberciliği yaparak sivil toplumun tecrübesini medyaya, kamu yönetimine, siyasete, kanaat dünyasına ve diğer STK’lara görünür kılmayı amaçlıyoruz. Sivil toplum dünyasının sözcülerine, tartışmalara katılabileceği, yeni tartışmalar açabileceği bir mecra sunmayı hedefliyoruz.


E-Bülten

[et_bloom_inline optin_id=”optin_1″]


Send this to a friend