Adalar’da Faytona Gerek Yok Eylemi: Faytondan İn, Bisiklete Bin!

don-ki%C5%9Fot-bisiklet-kolektifi-faytonlar-k%C4%B1r%C4%B1ls%C4%B1n-beygirlere-%C3%B6zg%C3%BCrl%C3%BCk-3.jpg
İstanbul’da Bostancı Adalar İskelesi’nde toplanan Don Kişot Bisiklet Kolektifi, 13 Mayıs Pazar günü Adalar’da kullanılan atlı faytonların kaldırılması için eylem yaptı.

Don Kişot Bisiklet Kolektifi’nin çağrısıyla Kadıköy’deki Adalar iskelesi önünde buluşan bir grup bisikletçi, atlı faytonların kaldırılması için adalet konvoyu oluşturdu. 30’dan fazla bisikletçinin oluşturduğu konvoy, Kadıköy’den Bostancı’daki Adalar İskelesi önüne kadar pedal çevirdi.

Grup adına basın açıklaması yapan Betül Köse, “Atlar için köleliğin hüküm sürdüğü, İstanbul Adalar ve faytonculuk yapılan her yerde, faytonculuk adı altında atlara yapılan zulme ve adına kaza denen cinayetlere derhal son verilmelidir! Hayvanlara binlerce yıllık adalet borçluyuz. Talebimiz; Türkiye’nin faytonculuk yapılan her yerinde “daha az fayton” veya “atlar için daha iyi yaşam koşulları” değil; atlı faytonların tamamen kaldırılmasıdır! Atlara özgürce yaşam hakkının yani her canlının doğuştan sahip olduğu en temel hakkın derhal geri verilmesidir. Bizim türümüzün eşit ve özgürce yaşam hakkı onlarınkinden üstün değildir.” şeklinde konuştu.

Eylemde, “Faytondan in bisiklete bin”, “Faytonlar kaldırılsın, beygirlere özgürlük”, “İsyan, beygir, özgürlük” yazılı dövizler de yer aldı.

Kaynak: Yeşilgazete

Yorum Yap

Epostanız paylaşılmayacaktır. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Sivil Sayfalar, sivil toplumun içine kapanma halinin aşılmasına ve etkisinin artmasına katkıda bulunmak amacıyla kuruldu. Sivil toplum haberciliği yaparak sivil toplumun tecrübesini medyaya, kamu yönetimine, siyasete, kanaat dünyasına ve diğer STK’lara görünür kılmayı amaçlıyoruz. Sivil toplum dünyasının sözcülerine, tartışmalara katılabileceği, yeni tartışmalar açabileceği bir mecra sunmayı hedefliyoruz.


E-Bülten

You have Successfully Subscribed!