Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği’nden “Çocuklar için Onay” videosu

maxresdefault-1-1280x720.jpg

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği’nin çocuklar için hazırlanmış bedensel söz hakkı videosu yayında!

 

Cinsel istismara yönelik koruyucu-önleyici çalışmalarda; “iyi-kötü” dokunuşların yetişkin algısına göre belirlenip çocuklara dayatılmasını, bedenin sadece belli bölgelerinin “özel” olarak tanımlanmasını, sınır ihlallerinin ve cinsel istismarın sadece “özel bölgeler”e dokunulduğunda gerçekleşebileceği düşüncesini, yakın, tanıdık ve güvenilir yetişkinleri dışarıda bırakıp sadece “yabancılar”dan gelebilecek ihlallere vurgu yapılmasını, çocukların “hayır”larını duymaz ve dikkate almazken onlara “hayır” demeyi öğretme çabalarını, tek bir cinsiyete yönelik; korkutucu, tüm sorumluluğu çocuğa yükleyen mesajlar verilmesini, yetişkinlerin çocuk algısını ve çocuklarla ilişki kurma biçimlerini değiştirmeye odaklanmayıp sadece çocuklarla çalışmalar yapılmasını sakıncalı bulan Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği (CŞMD), çocuklar için hazırlanmış bir “onay” videosu yayınladı.

Çocukların bedensel söz hakkı ve çocuklar için onay kavramını ön plana çıkaran güçlendirici video; tüm çocuklar, ebeveynler ve çocuk çalışanları için kaynak niteliğinde.

Çocukların bedensel söz hakkı üzerine daha fazla okumak ve bilgilenmek için; Şifalı Bilgiler bülteninde yer alan “Çocukların Bedensel Söz Hakkı” ve “Yükümlülük Çocuğun Değil, Yetişkinindir” yazılarına göz atabilirsiniz.

Kaynak: KAOSGL

Yorum Yap

Epostanız paylaşılmayacaktır. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.Sivil Sayfalar, sivil toplumun içine kapanma halinin aşılmasına ve etkisinin artmasına katkıda bulunmak amacıyla kuruldu. Sivil toplum haberciliği yaparak sivil toplumun tecrübesini medyaya, kamu yönetimine, siyasete, kanaat dünyasına ve diğer STK’lara görünür kılmayı amaçlıyoruz. Sivil toplum dünyasının sözcülerine, tartışmalara katılabileceği, yeni tartışmalar açabileceği bir mecra sunmayı hedefliyoruz.


E-Bülten

You have Successfully Subscribed!Send this to a friend