“RETT Sendromu – Çocuk Sağlığı” Burs Fonu Başvuru Duyurusu

 

“RETT Sendromu – Çocuk Sağlığı Burs Fonu”, ailesinde RETT Sendromlu bir kız çocuğu olan TOG’un (Toplum Gönüllüleri Vakfı) bir bağışçısı bu alana dikkat çekmek ve farkındalığı artırmak amacıyla oluşturduğu bir fondur.

Ülkemizde Rett Sendromu, özellikle, ana belirtileri otizm ile çok benzerlik gösteriyor olması sebebi ile teşhis edilmesi zor bir hastalık. Konu ile ilgili bütün materyaller yurtdışı kaynaklı ve ağırlıklı olarak yabancı dilde olduğu için bilgiye erişim olanakları kısıtlı. Dolayısıyla Rett Sendromlu çocuk sahibi aileler kendi aralarında deneyim paylaşımında bulunmak dışında çocuklarının hayat kalitelerini arttırmaya yönelik herhangi bir şey yapamamaktadır.

Bu burs fonunun kuruluş amacı, Rett sendromlu çocukların özel eğitim alanlarında çalışmakta olan ve/veya yakın gelecekte çalışacak olan uzmanlar arasında bilinirliğinin arttırılması, Türkçe dilinde erişilebilir kaynak/materyal/referans sayısının arttırılması ve bu vesile ile, çocuklarımızın daha iyi eğitimlerle hayat standartlarının yükseltilmesine katkı sunulmasıdır.

Bu amaç doğrultusunda, üniversitelerin Çocuk Gelişimi Uzmanlığı, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Zihinsel Engelliler Öğretmenliği, Özel Eğitim Uzmanlığı, Fizyoterapi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon ya da Tıp fakültelerinde okuyan öğrencileri arasından belirlenecek 2 öğrenciye 2017 – 2018 eğitim yılında burs desteği sağlanacaktır. Bursiyer olarak belirlenecek üniversiteli öğrenciden , senede bir kez Rett Sendromu ile ilgili araştırma, makale, tez, poster, sunum vb. materyal hazırlaması ve Burs Komitesi’nin belirleyeceği mecrada yayınlaması/kamuoyunun bilgisine sunması beklenmektedir.

Başvuru yapmak isteyen adayların surveymonkey adresindeki başvuru formunu 01 Aralık 2017 tarihine kadar doldurması istenmektedir.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Kaynak: siviltoplum.la

Yorum Yap

Epostanız paylaşılmayacaktır. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Sivil Sayfalar, sivil toplumun içine kapanma halinin aşılmasına ve etkisinin artmasına katkıda bulunmak amacıyla kuruldu. Sivil toplum haberciliği yaparak sivil toplumun tecrübesini medyaya, kamu yönetimine, siyasete, kanaat dünyasına ve diğer STK’lara görünür kılmayı amaçlıyoruz. Sivil toplum dünyasının sözcülerine, tartışmalara katılabileceği, yeni tartışmalar açabileceği bir mecra sunmayı hedefliyoruz.


E-Bülten

You have Successfully Subscribed!