Çocuklar İçin Yeşil Sahalarda Geri Dönüşüm ve Fair Play Atölyeleri

510-330.jpg

Beşiktaş JK Müzesi, Dönüşüm Derneği iş birliği ile çocuklara geri dönüşümünü, çevre bilincini ve ayrıca spor müsabakalarında adil olma bilincini geliştirmek amacıyla iki atölye oluşturdu.  Beşiktaş Jimnastik Klübü’nün müzesi Beşiktaş JK Müzesi, Dönüşüm Derneği işbirliği ile çocuklara yönelik iki atölye düzenleniyor. Atölyelerin başlığı “Yeşil Sahalardan Yeşil Enerjiye Dönüş” ve 90 Dakikada Fair Play* Atölyesi.

Yeşil Sahalardan Yeşil Enerjiye Dönüş Atölyesi

Beşiktaş Vodafone Park stadı yağmur suyu biriktirme alanları, güneş enerjisi panelleri, enerji tasarruflu aydınlatma sistemleri ile yeşil enerjiyi destekliyor.

İlk atölye bu yaklaşımdan hareketle düzenleniyor. Atölyede katı atıkların öz niteliklerini kaybetmeden yerinde ayrıştırılması ve çocuklarda bunun bir alışkanlık haline gelmesi amaçlıyor. Çocuklar yoluyla geri dönüşüm ve çevre bilinci konusunda ailelere ulaşma hedefiyle yola çıkılan proje, Beşiktaş Belediyesi sınırları içindeki ilkokullarla iş birliği içinde yürütülüyor.

Atölyeye katılan çocuklar ayrıca, kağıt yapımından atıklardan heykel tasarlamaya, baskı resme kadar farklı tekniklerle evlerinde ya da okullarında uygulayabilecekleri basit geri dönüşüm çözümlerini de öğrenme fırsatı da buluyor.

90 Dakikada Fair Play Atölyesi

Diğer atölye ise “90 Dakikada Fairplay Atölyesi”. Beşiktaş JK Spor Kulübü’nün değerlerinden yola çıkılarak oluşturulan atölye; yetişmekte olan genç nesle fairplay* değerlerini öğretmeyi ve yaşamlarının bir parçası haline getirmeyi amaçlıyor.

Çocuklardaki rekabet duygusunu spor yaparken eğlenmeyi, eğlenirken de birbirlerini korumayı öğretmeye dönüştürmek üzerine tasarlanan atölyeye çocuklar ve ebeveynleri bir arada katılıyor.

Atölye programı kapsamında çocuklara ve ebeveynlerine dünyadaki fair play örneklerinden yola çıkarak drama atölyeleriyle plastik sanatların farklı alanlarında kendilerini ifade etmeleri sağlanıyor.

Atölyeler hakkında bilgi

Fair Play atölyesi 4 Kasım Cumartesi başlıyor. Saat 14:0-16:00 arası. Bu atölyeye girişler müze biletiyle yapılıyor.  Eğitmenler: Gülnaz Aktaş Bekar, Esin Ekinci, Niyazi Selçuk.

Yeşil Sahalardan Yeşil Enerji’ye dönüş okullarla işbirliği içinde yapılıyor. Atölye günleri ve saati okula göre değişiyor. Bu atölye tamamen ücretsiz. Eğitmenler: Hatice Artuz, Emre Yanlışlar, Niyazi Selçuk.

 

Kaynak: bianet

Yorum Yap

Epostanız paylaşılmayacaktır. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.Sivil Sayfalar, sivil toplumun içine kapanma halinin aşılmasına ve etkisinin artmasına katkıda bulunmak amacıyla kuruldu. Sivil toplum haberciliği yaparak sivil toplumun tecrübesini medyaya, kamu yönetimine, siyasete, kanaat dünyasına ve diğer STK’lara görünür kılmayı amaçlıyoruz. Sivil toplum dünyasının sözcülerine, tartışmalara katılabileceği, yeni tartışmalar açabileceği bir mecra sunmayı hedefliyoruz.


E-Bülten

You have Successfully Subscribed!Send this to a friend