Hafıza Yolculuğu Programı gönüllülerini arıyor

22449991_838448813002633_3403601048045084801_n.png

Karakutu Derneği‘nin yürüttüğü Hafıza Yolculuğu Programı gönüllülerini arıyor. Gönüllü çağrısı şöyle

18-25 yaş arasındaysanız ve İstanbul’da yaşıyorsanız Karakutu’nun Hafıza Yolculuğu programında araştırmacı ve anlatıcı olmak için, 4-5 Kasım 2017 tarihlerinde gerçekleştireceğimiz eğitime başvurabilirsiniz!

Tarih: 4-5 Kasım 2017 (Cumartesi – Pazar)

Yer: Karakutu Ofisi

Son Başvuru Tarihi: 25 Ekim 2017 Çarşamba 17:00

HAFIZA YOLCULUĞU NEDİR?

Karakutu olarak yürütmekte olduğumuz Hafıza Yolculuğu programı, gençlerin dini, cinsiyete dayalı, etnik veya politik nedenlerle ayrımcılığa uğrayanların hikâyelerini keşfetmesini ve sorgulamasını hedefler. Bu hikâyeler üzerine kendi araştırmalarını yürüten gençler Hafıza Yürüyüşleri aracılığıyla hikâyeleri akranlarına, çocuklara ve yetişkinlere aktarır.

Program üç adımlı bir döngüye sahiptir: Araştırmacı ve anlatıcıların kapasite gelişimi, araştırma süreci ve Hafıza Yürüyüşü uygulaması.

Hafıza Yolculuğu programıyla ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayın.

Programda yer alan araştırmacı ve anlatıcıların deneyimlerini merak ediyorsanız bu röportajı okuyabilirsiniz.

HAFIZA YOLCULUĞU KAPSAMINDA GENÇLER NELER YAPAR?

Programa dahil olan 18-25 yaş arası gençler Hafıza Yolculuğu programı ve adımlarıyla ilgili karar alma süreçlerinde rol oynar ve aktif olarak görev alır: Bu gençler, hikâyelerin ve hafıza mekânlarının keşfi sürecindeki araştırmaları yürüten araştırmacılar ile Hafıza Yürüyüşü uygulamalarındaki anlatıcı ve koordinatörlerdir.

Bu süreçlerde görev alacak gençlerin ihtiyaç duyacağı temel bilgi ve becerileri kazanmalarına yönelik hazırladığımız iki günlük başlangıç eğitimini 4-5 Kasım 2017 tarihlerinde gerçekleştiriyoruz. Program Hafıza Yürüyüşü uygulamasıyla başlayacak, ardından da farklı oturum ve atölyelerle devam edecek.

KİMLER BAŞVURABİLİR?

Aşağıdaki koşullar sizin için geçerliyse Hafıza Yolculuğu Başlangıç Eğitimi’ne başvurabilirsiniz:

  • 18-25 yaş arasında olmak,
  • İstanbul’da yaşamak,
  • Başlangıç Eğitimine tam katılım gösterebilecek ve araştırma dönemi boyunca haftada üç saatini Hafıza Yolculuğu Programı’na dair çalışmalara ayırabilecek olmak,
  • Araştırma döneminin ardından düzenlenecek Hafıza Yürüyüşlerinde anlatıcılık yapabilecek olmak,
  • Toplumsal hafıza alanı ve hak temelli çalışmalar hakkında bilgi/tecrübe sahibi olmak veya bu alanlarda çalışmaya istekli olmak.

Başvuru için uygun olduğunuzu düşünüyorsanız 25 Ekim Çarşamba günü saat 17.00’ye kadar başvuru formunu doldurabilirsiniz.

Katılımcı sayısı 20’yle sınırlıdır. Başvurular kapandıktan sonra 30 Ekim’e kadar başvuru sahiplerine olumlu veya olumsuz geri dönüş yapılacaktır.

Seçilecek katılımcılar programın tamamına (Başlangıç Eğitimi, araştırma dönemi ve Hafıza Yürüyüşü anlatıcılığı) kabul edilmiş sayılacaktır.

Başvuru formu için tıklayın. 

Destekleyen Kuruluşlar:

Bu eğitim Açık Toplum Vakfı tarafından desteklenmektedir. Karakutu Başlangıç Eğitiminin içeriği Açık Toplum Vakfı’nın resmi görüşlerini yansıtmaz. Burada verilen bilgi ve sunulan görüşlerin tüm sorumluluğu Karakutu Derneği’ne aittir.

Yorum Yap

Epostanız paylaşılmayacaktır. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Sivil Sayfalar, sivil toplumun içine kapanma halinin aşılmasına ve etkisinin artmasına katkıda bulunmak amacıyla kuruldu. Sivil toplum haberciliği yaparak sivil toplumun tecrübesini medyaya, kamu yönetimine, siyasete, kanaat dünyasına ve diğer STK’lara görünür kılmayı amaçlıyoruz. Sivil toplum dünyasının sözcülerine, tartışmalara katılabileceği, yeni tartışmalar açabileceği bir mecra sunmayı hedefliyoruz.


E-Bülten

[et_bloom_inline optin_id=”optin_1″]


Send this to a friend