Hopely: Arama yaptıkça yardım kuruluşlarına bağış yapan arama motoru

Her gün arama motorlarında onlarca sorgu yapıyoruz ama bu arama sorgularının kullandığımız arama motoru dışında kimseye doğrudan maddi bir katkısı yok. Hopely ise bu durumu değiştiriyor ve siz arama yaptıkça kar amacı gütmeyen organizasyonlara para bağışta bulunuyor.

Hopely de tıpkı diğer arama motorları gibi reklamdan para kazanan bir girişim. Fakat diğer arama motorlarının aksine aramalara ilişkin sunduğu reklam gelirlerini yardım kuruluşlarıyla paylaşıyor. Elde ettiği reklam gelirinin yarısını bağış kurumlarına gönderiyor. Hopely, hangi kuruma bağış yapacağını da kullanıcılarına soruyor.

Ağaç dikme gibi tek bir hedefe odaklanan arama motoru Ecosianın aksine, Hopely bağış kurumlarını üç farklı kategoride gruplandırıyor. Aramalarınızdan oluşacak geliri ,gıda ve su üzerine çalışan bir kuruma, ilaç temini yapan bir kuruluşa veya doğa üzerine çalışan örgütlere yönlendirebiliyorsunuz. Dilerseniz bunlardan herhangi birine bağış kazandırabilecek genel kategoriyi seçebilir veya her aramanızda bağış yapılacak kurumu değiştirebilirsiniz.

Hopely’nin temelde Bing’in arama algoritmalarını kullanıyor. Şu anda arama motorunuzun dil seçeneğine göre arama yapabiliyorsunuz ama Hopely’nin kurucusu yakında dil seçimi yapabileceğimizi paylaşıyor. Hopely’i kullanmak için hopely.org’u sık kullanılanlarınıza ekleyebilir, açılış sayfanız yapabilir veya Chrome eklentisini kullanabilirsiniz.

Kaynak: webrazzi

Yorum Yap

Epostanız paylaşılmayacaktır. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.Sivil Sayfalar, sivil toplumun içine kapanma halinin aşılmasına ve etkisinin artmasına katkıda bulunmak amacıyla kuruldu. Sivil toplum haberciliği yaparak sivil toplumun tecrübesini medyaya, kamu yönetimine, siyasete, kanaat dünyasına ve diğer STK’lara görünür kılmayı amaçlıyoruz. Sivil toplum dünyasının sözcülerine, tartışmalara katılabileceği, yeni tartışmalar açabileceği bir mecra sunmayı hedefliyoruz.


E-Bülten

You have Successfully Subscribed!Send this to a friend