‘Edebiyat Barıştırır’: İzmir Edebiyat Festivali 15 Eylül’de başlıyor

izmir-edebiyat-festivali.jpg

II. İzmir Edebiyat Festivali bu yıl 15 Eylül – 14 Ekim tarihleri arasında ‘Barış’ temasıyla gerçekleştirilecek. ‘Edebiyat Barıştırır’ ilkesiyle düzenlenen festivalin onur konukları ise Adonis ve Özdemir İnce.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenecek olan Edebiyat Festivali, 15 Eylül’de başlıyor.

İlki 2015 yılında ‘Edebiyat Özgürleştirir’ sloganıyla düzenlenen festivalin bu yılki teması ‘Barış’ olarak belirlendi.

İzmir’in sekiz ilçesinde gerçekleşecek olan festivalin direktörlüğünü Haydar Ergülen, editörlüğünü ise Mahmut Çınar üstleniyor.

Festivalde, Türkiye’den ve farklı ülkelerden edebiyatçılar, katılımcılar ile panellerde, söyleşilerde, okumalarda, dinletilerde ve atölyelerde bir araya gelecek.

Ayrıca sezonun en beğenilen tiyatro oyunları da izleyici ile buluşacak.

Etkinlikler sırasıyla Konak, Aliağa, Bergama, Torbalı, Bayındır, Selçuk, Bornova ve Buca’da düzenlenecek.

Festivale ‘Barış’ı konuşmak, ‘Barış’ üzerine şiirlerini okumak için daha önce savaşla yüz yüze gelmiş ya da hâlâ çatışma bölgesi olan ülkelerden şairler ve yazarlar da katılacak.

Festivalin onur konukları Adonis ve Özdemir İnce

Bu yılki festivalin onur konukları dünyanın yaşayan en büyük şairlerinden biri olarak gösterilen Adonis ve Özdemir İnce olacak.

Açılışının Konak’ta yapılacağı festival kapsamında düzenlenecek etkinliklerde Adonis ve Özdemir İnce’ye Türkiye’den, Fransa’dan, Kıbrıs’tan şairler eşlik edecek.

14 Ekim’de final

Türkiye, Fransa, İtalya, Polonya, Suriye, İspanya, Bosna Hersek, Azerbaycan, Yunanistan ve Kıbrıs’tan konukları ağırlayacak olan festival, 14 Ekim’de sona erecek.


Festival programına BURADAN bakabilirsiniz.

Kaynak: GazeteKarınca

Yorum Yap

Epostanız paylaşılmayacaktır. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Sivil Sayfalar, sivil toplumun içine kapanma halinin aşılmasına ve etkisinin artmasına katkıda bulunmak amacıyla kuruldu. Sivil toplum haberciliği yaparak sivil toplumun tecrübesini medyaya, kamu yönetimine, siyasete, kanaat dünyasına ve diğer STK’lara görünür kılmayı amaçlıyoruz. Sivil toplum dünyasının sözcülerine, tartışmalara katılabileceği, yeni tartışmalar açabileceği bir mecra sunmayı hedefliyoruz.


E-Bülten

You have Successfully Subscribed!