Türkiye’nin İlk Online Bitki Kütüphanesi Açıldı

Screen-Shot-2017-08-08-at-18.48.25-750x430.png

145 tıbbi ve aromatik bitki hakkında; şekil özellikleri, iklim ve toprak tercihleri, kullanılan kısımları, kimyevi bileşenleri, tıbbi ve aroma-terapi alanında kullanımlarıyla ilgili akademik kaynaklara dayalı bilgilerin referanslarıyla paylaşıldığı Türkiye’nin ilk online bitki kütüphanesi olma özelliğini taşıyan Çerçi Yusuf sitesi açıldı.

Adını hastanelere ve doktorlara kolay ulaşılamayan bir dönemde, gerek insan fizyolojisi gerekse tıbbi bitkiler konusundaki derin bilgi ve tecrübeleri sayesinde, babası ile beraber bir at arabasının arkasında tıbbi bitki ve şifalı baharatlardan karışımlar hazırlayıp, maddi durumu iyi veya değil ayırt etmeden, tüm ihtiyaç sahiplerine elini uzatmış Adana’nın marka isimlerinden Çerçi Yusuf’tan alan kütüphanede, 145 bitkinin şekli, iklim ve toprak tercihleri, kullanılan kısımları, kimyevi bileşenler, tıbbi ve aroma-terapi alanında kullanımları ile ilgili akademik kaynaklara dayalı referanslı bilgilerin yanında bitkilerin ekim ve hasat takvimleri de bulunuyor.

Çerçi Yusuf’un küçük torunlarından ve sitenin kurucusu Rana Babaç “Umuyorum ki bu site Adana’nın kültürel miraslarından Çerçi Yusuf’un hayatı, değerleri ve mirasına ışık tuttuğu kadar, içindeki akademik bilgilerle tıbbi ve aromatik bilgiler veya şifalı baharatlar hakkında güvenilir bilgiye sahip olmak isteyen herkese faydalı bir kaynak da olur” dedi.

Her bireyin bünyesinin farklı olduğuna, benzer/aynı semptomlara sahip bir çok rahatsızlığın var olduğuna dikkat çeken Babaç “Çerçi Yusuf sitesini tıbbi ve aromatik bitkiler ile ilgili güvenilir akademik kaynaklardan derlenmiş referans bilgiler sunan bir portal olarak hazırladık. Sitede bahsi geçen tüm bitkilerin hangi rahatsızlıklarda kullanıldığı belirtilmekle beraber bitkinin hangi kısmının hangi usulde uygulandığına dair hiçbir bilgi paylaşmadık. Bunu yapmadaki amacımız sitedeki bilgilerin yetkili bir sağlık uzmanının tavsiyeleri yerine koyulmasının önüne geçmekti.” diyerek sitenin kullanımı ile ilgili önemli bir ayrıntıya da dikkat çekti.

Online tıbbi bitkiler ve şifalı baharatlar kütüphanesi Çerçi Yusuf’u incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Yazının devamı için Yeşilist‘i tıklayın.

Söz konusu yazıyı Deniz Aytekin kaleme almıştır

 

 

Yorum Yap

Epostanız paylaşılmayacaktır. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.Sivil Sayfalar, sivil toplumun içine kapanma halinin aşılmasına ve etkisinin artmasına katkıda bulunmak amacıyla kuruldu. Sivil toplum haberciliği yaparak sivil toplumun tecrübesini medyaya, kamu yönetimine, siyasete, kanaat dünyasına ve diğer STK’lara görünür kılmayı amaçlıyoruz. Sivil toplum dünyasının sözcülerine, tartışmalara katılabileceği, yeni tartışmalar açabileceği bir mecra sunmayı hedefliyoruz.


E-Bülten

You have Successfully Subscribed!Send this to a friend