Astronomi meraklıları Olimpos Gökyüzü ve Bilim Festivali’nde bir araya geliyor

olimpos-GBF-afis-HQ-e1500034818167.jpg

Bu yıl ikincisi düzenlenecek Olimpos Gökyüzü ve Bilim Festivali’nde Astronomi ve bilim meraklıları bir araya geliyor. 18-19-20 Ağustos’ta düzenlenecek etkinlikte, Astrofizik uzmanlarıyla uzayın derinlikleri konuşulurken, Astrofotoğrafçılık eğitimi sayesinde teleskopla gökyüzüne doğru bir seyahat gerçekleştirilecek.

Gökyüzünde neler olup bittiğini öğrenmek isteyen, uzayın derinliklerini keşfetmek için sabırsızlananan astronomi meraklıları için Olimpos Gökyüzü ve Bilim Festivali’nin bu yıl ikincisi düzenleniyor. 18 – 19 – 20 Ağustos‘ta Antalya Olimpos’ta gerçekleştirilecek festival, muhteşem bir doğal çevre içinde Astronomi gönüllüleri tarafından yapılıyor. Yurt dışında görmeye alışkın olduğumuz “Festival havasında” bir bilim şenliği yaratma düşüncesinden yola çıkılan organizasyonda NASA’dan ve ülkemizden saygın akademisyenlerle söyleşiler, çocuklar ve yetişkinler için uygulamalı bilim atölyeleri, uzayın derinliklerini fotoğraflamanızı sağlayacak Astrofotoğraf etkinliklerine kadar birbirinden ilginç etkinlikler yer alıyor.

Zengin bir sunum – söyleşi programının yer aldığı festivalde, katılımcılar birbirinden ilginç konuların işleneceği bu söyleşilerde uzay ve evren hakkında yepyeni bilgiler edinebilecek, sorularına cevap bulabilecekler. NASA’da çalışan Astrofizikçi Dr. Umut Yıldız’ın Astronomi bilimini ve NASA’yı anlatacağı festivalde, Erciyes Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Başkanı Prof. Dr. İbrahim Küçük ise “Radyo astronomi yoluyla uzayın keşfi” konulu bir söyleşiyle uzay meraklılarının sorularını yanıtlayacak. Ayrıca festivalde bir radyo teleskop yapıp, uzayın derinliklerinden gelen sinyalleri katılımcılarla birlikte inceleyecek.

Geniş açı astrofotoğrafçılık alanında uzman olan Metin Altundemir, Alper Gül ve Koray Kuloğlu yönetiminde gerçekleştirilecek astrofotoğraf atölyesine, herhangi bir DSLR fotoğraf makinası ve bir tripodu olan tüm katılımcılar ücretsiz olarak katılabilecekler. Gündüzleri, astrofotoğrafi ve fotoğrafçılığın temelleri ile inceliklerinin anlatılacağı sunum ve söyleşilerin ardından, tüm gece boyunca yıldızların altında uygulamalı çekim çalışmaları yapılacak. Fotoğraf makinası olmayan katılımcılar da, bilgi edinmek maksadıyla bu sunum ve atölye çalışmalarında yer alabilecekler.

Teleskopla uzayın derinliklerinde

Teleskoplu astrofotoğraf ve derin uzay gözlemleri ise, ülkemizin en başarılı astrofotoğrafçıları arasında yer alan Mehmet Ergün, Murat Sana ve Mustafa Aydın tarafından gerçekleştirilecek. Teleskobu olsun veya olmasın tüm katılımcıların ücretsiz yer alabilecekleri bu çalışmalarda, usta astrofotoğrafçılar uygulamalı olarak profesyonel teleskopları ile gözlem ve astrofotoğraf çalışmaları yapacaklar ve bilgilerini katılımcılarla birebir paylaşacaklar.

Çeşitli bilimsel atölyelerin, profesyonel teleskoplarla galaksi, nebula, gezegen ve güneş gözlemlerinin yapılacağı festivalde bilimsel içerikli yarışmalar, müzik dinletileri ve konserlere de yer verilecek.

Türkiye’nin en büyük astronomi platformu Kozmik Anafor ile, Erciyes Üniversitesi UZAYBİMER’in katkılarıyla gerçekleştirilen; yine ülkemizin en büyük iki bilim platformu olan Bilimfili ve Evrim Ağacı‘nın destek verdiği, Meade Teleskopları Türkiye Distribütörü Astromed‘in etkinlik organizasyonu, Celestron Teleskopları Türkiye Distribütörü Eyüboğlu‘nun sosyal sorumluluk projesine katkı sağladığı Olimpos Gökyüzü ve Bilim Festivali bu yıl da astronomi dolu bir üç gün için katılımcılarını bekliyor.

Kayıt yaptırmak için tıklayın

Yorum Yap

Epostanız paylaşılmayacaktır. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Sivil Sayfalar, sivil toplumun içine kapanma halinin aşılmasına ve etkisinin artmasına katkıda bulunmak amacıyla kuruldu. Sivil toplum haberciliği yaparak sivil toplumun tecrübesini medyaya, kamu yönetimine, siyasete, kanaat dünyasına ve diğer STK’lara görünür kılmayı amaçlıyoruz. Sivil toplum dünyasının sözcülerine, tartışmalara katılabileceği, yeni tartışmalar açabileceği bir mecra sunmayı hedefliyoruz.


E-Bülten

You have Successfully Subscribed!Send this to a friend