Erişimden Etkiye: Right-Docs Kullanıma Açıldı

Günümüzde insan hakları alanının karşılaştığı en büyük zorluklardan biri bilginin nasıl önemli hale getirileceğidir.  7/24 haber akışının, viral kliplerin ve dezenformasyon kampanyalarının yoğun olduğu bu dönemde insan hakları savunucuları etkin eylemi hızlandırmak için bilgiyi nasıl kullanabilir?

2016 yılında HURIDOCS resmi BM İnsan Hakları Konseyi kararlarının, değişikliklerinin, başkanlık beyanatlarının, kararlarının ve raporlarının eksiksiz, aranabilir ve filtrelenebilir bir koleksiyonu olan RightDocs’u oluşturdu. Bu platform kullanıcıların:

  • Tam metin çözümleri, değişiklikleri ve raporları aramalarına
  • Konu, gündem maddesi, oturum, co-sponsor devletler, oylama sonuçları ve tarihlerine göre filtrelemelerine;
  • Zaman içindeki oylama konularını ve modellerini keşfetmelerine ve bu modelleri karşılaştırmalarına;
  • Potansiyel co-sponsorları veya destekleyicileri belirlemelerine olanak sağlıyor.

RightDocs websitesine ulaşmak için www.right-docs.org adresine gidiniz.

 Kaynak

 

Yorum Yap

Epostanız paylaşılmayacaktır. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.Sivil Sayfalar, sivil toplumun içine kapanma halinin aşılmasına ve etkisinin artmasına katkıda bulunmak amacıyla kuruldu. Sivil toplum haberciliği yaparak sivil toplumun tecrübesini medyaya, kamu yönetimine, siyasete, kanaat dünyasına ve diğer STK’lara görünür kılmayı amaçlıyoruz. Sivil toplum dünyasının sözcülerine, tartışmalara katılabileceği, yeni tartışmalar açabileceği bir mecra sunmayı hedefliyoruz.


E-Bülten

You have Successfully Subscribed!Send this to a friend