Nasıl bir kitlesel fonlama? : Avrupalı aşırı sağcılar mültecileri kurtaran STK’lara karşı bağış kampanyası başlattı

DBTYziNXcAE-1KL.jpg

Twitter’daki görsel çok “insani”. Şişme botun üzerinde birkaç kişinin bulunduğu görselde “Mürettebatımızı finanse edin. Teşekkürler” yazılı. Görselin altında ise “Bağışlarınız sayesinde kurtarma operasyonlarına başlayabileceğiz” ifadeleri kaleme alınmış. Fakat bu bağış kampanyasının hedefi “Göçmenleri durdurmak”, “Avrupa’yı savunmak” (#StopImmigration #DefendEurope ).

Avrupa’daki aşırı sağcılar Akdeniz’deki mülteci kurtarma operasyonlarını sabote etmek için şimdiye kadar internet üzerinden 64 bin Euro topladı. Online ödeme sitesi PayPal üzerinden kitlesel fonlama (crowdfunding) kampanyasını örgütleyen Fransız “Génération Identitaire”  (Kimlikçi Nesil)  adlı örgüt İngiliz The Guardian gazetesine verdiği demeçte “Gemi, seyahat masrafları ve eylemlerini filme çekmek” için söz konusu parayı topladıklarını açıkladı. “Avrupa’yı Savun” başlığı altında açılan bağış kampanyası 14 Mayıs’ta başlatılmıştı.

Avrupalı yetkilileri “göçmen taraftarı”, sivil toplum örgütlerini de onların “iş birlikçileri” olarak gören söz konusu aşırı sağcı örgütün kampanya videosunda sadece ama sadece tek arzularının sivil toplum örgütlerine ait göçmen kurtarma gemilerinin engellenmesi olduğu belirtiliyor. Hazırlanan videoda “Avrupa’yı yasadışı göçten kurtarmak için Akdeniz’de büyük bir misyona hazırlanıyoruz. Profesyonel bir ekip kurup, büyük bir gemi kiralayarak, insan tacirleriyle beraber çalışan sivil toplum örgütlerine karşı koymak için Akdeniz’de yolculuğa çıkmayı arzuluyoruz” ifadeleri kullanılıyor.

MISSION : DEFEND EUROPE

❗ MISSION : DEFEND EUROPE► Nous préparons une grande mission de sauvetage en Méditerranée, une mission pour sauver l'Europe de l'immigration clandestine. Nous voulons rassembler une équipe de professionnels, affréter un grand bateau et naviguer sur la mer Méditerranée pour contrecarrer les bateaux des ONG qui agissent à l'unisson avec les trafiquants d'êtres humains.► Pour commencer notre mission, nous avons besoin de votre aide. Les ONG bénéficient de beaucoup d'argent de la part les gouvernements et organismes pro-immigration. Nous ne dépendons que de vous pour financer cette mission et participer à la sauvegarde de notre civilisation.► Informations : http://defend-europe.org/fr/home_fr/► Pour soutenir notre action:https://www.generation-identitaire.com/#donner

Posted by Génération Identitaire on Sunday, May 14, 2017

“Génération Identitaire” adlı örgüt  The Guardian gazetesine yaptığı açıklamada, SOS Méditerranée  (SOS Akdeniz) adlı sivil toplum kuruluşunun kullandığı Aquarius gemisinin ana hedefleri olduğunun altını çiziyor. Aquarius bir senede 20 bin göçmen kurtarmıştı. Geminin Libya ile İtalya arasında sadece mayıs ayında kurtardığı göçmen sayısı ise 2900.

SOS Méditerranée adlı örgüt ise aşırı sağcı örgütün kampanyasını üzerine yorum yapmayı “değirmenlerine su taşıyacağı” ve yaptıkları eylemlere fazlaca önem verildiği intibası doğuracağı nedeniyle reddediyor. Öte yandan Göçmenleri Karşılama ve Refakat Bürosu  (Bureau D’accueil Et D’accompagnement Des Migrants – BAAM) Facebook üzerinden başlattığı imza çağrısı ile PayPal’a “yasadışı” bağış kampanyasını durdurma talebinde bulunuyor.

Aşırı sağcı “Bloc Identitaire”e (Kimlikçi Blok) bağlı Génération Identitaire, gençlere yönelik olarak 2012’de kurulmuştu. Aşırı sağcı örgüt eylemlerini haklılaştırmak için “Avrupa’nın işgal altında olduğunu”, “medeniyet kaybı” yaşadıklarını ileri sürüyor.  Geçen cumartesi günü aşırı sağcılar 50 bin Euro toplayarak hedeflerine ulaştıklarını ve fakat “bağış” almaya devam edeceklerini paylaşmışlardı. Söz konusu örgüt geçen mayısta da İtalya’nın Sicilya bölgesindeki limanı kurtarma gemilerine kapatmaya çalışmış fakat polis tarafından tutuklanmışlardı.

Hatırlatma: 2017  başından bu yana en az 150’si çocuk olmak üzere 1620 göçmen Akdeniz’i geçerken hayatını kaybetti.

Bu yazı Le Parisien, 24matins, Ouest-France, 20minutes haber sitelerinden derlenmiştir.

Derleyen: Erdal Aktaş

 

Yorum Yap

Epostanız paylaşılmayacaktır. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Sivil Sayfalar, sivil toplumun içine kapanma halinin aşılmasına ve etkisinin artmasına katkıda bulunmak amacıyla kuruldu. Sivil toplum haberciliği yaparak sivil toplumun tecrübesini medyaya, kamu yönetimine, siyasete, kanaat dünyasına ve diğer STK’lara görünür kılmayı amaçlıyoruz. Sivil toplum dünyasının sözcülerine, tartışmalara katılabileceği, yeni tartışmalar açabileceği bir mecra sunmayı hedefliyoruz.


E-Bülten

[et_bloom_inline optin_id=”optin_1″]


Send this to a friend