SPoD’un geçiş sürecine yönelik hazırladığı “Cinsiyet Geçiş Kılavuzu” yayını çıktı

cinsiyet-gecis-kilavuzu-e1496536018658.jpg

Trans kadın ve erkeklerin geçiş sürecine yönelik bilgi vermeyi amaçlayan bu yayın; SPoD’un (Sosyal Politikalar Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği)  2013 yılından beri devam ettirdiği trans grup terapisi toplantılarının ve danışmanlık hizmetinin bir devamı niteliğinde hazırlandı.

Kitapçık boyutlarında 40 sayfadan oluşan yayında; LGBTİ temel kavramlara,aile-okul-sosyal çevre odağında açılma sürecine, cinsiyet geçiş sürecinin nasıl başlatabileceğine, hastane sürecine, hukuki sürece dair bilgi veriliyor.

Eğitim,çalışma hayatı ve Türkiye hapishanelerindeki cinsiyet geçiş sürecinin ele alındığı bu yayında, trans kadın ve erkeklerin ve ailelerinin deneyimlerine yer veriliyor.

Hollanda Krallığı İstanbul Başkonsolosluğu İnsan Hakları Fonu ve Sivil Düşün AB Programı kapsamında, Avrupa Birliği desteği ile hazırlananan yayın, basılı olarak SPoD ofisinden temin edilebileceği gibi, www.spod.org.tr üzerinden yayınlar bölümünden online erişim sağlayabilirsiniz. Yayının kurumunuza gönderilmesini rica ediyorsanız e-posta ya da telefon yoluyla SPoD’a ulaşabilirsiniz.

Cinsel sağlık, psikolojik destek, cinsiyet geçiş süreci, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, açılma zorlukları, cinsiyet kimliği ve cinsel yönelim tabanlı şiddet ve ayrımcılık konularında; 0850 888 5428 / 0850 888 LGBT numarası üzerinden SPoD danışma hattını hafta içi her gün (resmi tatiller hariç) 13.00-19.00 saatleri arasında arayabilirsiniz. Ayrıca; danisma@spod.org.tr adresine sorularınızı iletebilirsiniz.

Yorum Yap

Epostanız paylaşılmayacaktır. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Sivil Sayfalar, sivil toplumun içine kapanma halinin aşılmasına ve etkisinin artmasına katkıda bulunmak amacıyla kuruldu. Sivil toplum haberciliği yaparak sivil toplumun tecrübesini medyaya, kamu yönetimine, siyasete, kanaat dünyasına ve diğer STK’lara görünür kılmayı amaçlıyoruz. Sivil toplum dünyasının sözcülerine, tartışmalara katılabileceği, yeni tartışmalar açabileceği bir mecra sunmayı hedefliyoruz.


E-Bülten

[et_bloom_inline optin_id=”optin_1″]


Send this to a friend