Hubert H. Humphrey Burs Programı

Humphrey-2017-1280x1829.jpg

Hubert H. Humphrey Burs Programı bir diploma programı olmayıp, kariyerlerinin ortasında, kamuya hizmet veren bir kurumda çalışan, liderlik özelliklerine sahip ve profesyonel gelişime açık yönetici, planlamacı ya da uzmanların başvuru yapabileceği bir burs programıdır.

Programın akademik ve profesyonel gelişim olmak üzere iki yönü bulunmaktadır. Humphrey bursiyerleri, misafir edildikleri üniversitelerde takip ettikleri özel çalışma programlarının yanı sıra, mesleki ziyaretler, konferanslar, eğitim programları ve en az 6 haftalık stajı kapsayan profesyonel gelişim faaliyetlerine katılırlar.
Bu program için aşağıda belirtilen alanlarda burs verilmektedir:

Kalkınma

Tarımsal ve Kırsal Kalkınma
Ekonomik Kalkınma/Finans ve Bankacılık
Doğal Kaynaklar, Çevre Yönetimi ve İklim Değişikliği
Şehir ve Bölge Planlama

Demokratik Kurumsallaşma

İletişim/Gazetecilik
Hukuk ve İnsan Hakları
Kamu Politikası Analizi ve Kamu Yönetimi
İnsan Kaçakçılığının Önlenmesine Yönelik Politikalar ve Uygulamaları
Teknoloji Politikası ve Yönetimi
İnsan Kaynakları Yönetimi

Eğitim

Eğitim Yönetimi, Planlama ve Politikası
Yüksek Öğrenim Yönetimi
İngilizce Öğretimi

Halk Sağlığı

Halk Sağlığı Politikası ve Yönetimi
HIV/AIDS ile Mücadele Politikaları ve Korunma Yöntemleri
Madde Bağımlılığıyla Mücadele, Tedavi ve Korunma Yöntemleri

Ağustos 2018’de başlayacak olan bursun süresi bir akademik yıldır. Program başlamadan önce bursiyerlerin, program yetkilileri tarafından uygun görüldüğü takdirde, İngilizce düzeylerini yükseltmelerine ve Amerika’ya uyum sağlamalarına yönelik 20-25 haftalık yoğun İngilizce programına katılmaları gerekebilmektedir.

Humphrey Burs Programı’na seçilenlere, gidiş-dönüş yol masrafları ile ABD’deki öğrenim ve yaşam giderlerini karşılamaya yetecek miktarda burs ve sağlık sigortası sağlanacaktır.

Bursun karşılığında zorunlu hizmet yoktur; ancak bursiyerlerin ABD’deki programlarını tamamladıktan sonra, ABD J-1 vizesi kuralı gereği, Türkiye’ye dönme zorunlulukları bulunmaktadır.

Başvuru süreci şu şekilde açıklanmıştır:

Son Başvuru Tarihi: 2018-2019 akademik yılı Hubert H. Humphrey Programı için adayların “Başvuru Paketi” oluşturmaları ve bu paketi Komisyonumuzun Ankara Merkez Ofisi’ne ulaştırmaları gerekmektedir.
Elden ulaştıracaklar: En geç 24 Temmuz 2017 Pazartesi günü Komisyonumuz’un Ankara Ofisine saat 17:00’ye kadar elden iletmeniz gerekmektedir.

Posta ile ulaştıracaklar: En geç 26 Temmuz 2017 Çarşamba günü Komisyonumuz’un Ankara Ofisine ulaşacak şekilde 24 Temmuz 2017 tarihinde kargoya verilmiş olması gerekmektedir. Başvuru Paketinizi göndermek için özel kargo şirketi tercih etmenizi tavsiye ederiz. 26 Temmuz 2017 tarihinden sonra elimize ulaşan başvurular kabul edilmeyecektir.

Gerekli tüm belgeleri, Başvuru Paketinizin içinde tek seferde gönderiniz. Başvuru Paketinize eklenmek üzere sonradan gönderilen belgeler kabul edilmeyecektir.

Başvuru paketinize eklemeniz gereken belgeler aşağıda belirtilmiştir:

1. Başvuru formu: Humphrey Burs Programına başvuru formu online sistemden (Embark başvuru sistemi) doldurulmaktadır. Sağ üst bölümdeki “Başvuru” butonundan erişebileceğiniz online başvuru sisteminde, “Register” seçilerek geçerli bir e-posta adresi ile kayıt olup bir şifre belirlemek ve sisteme kayıt olmak gerekmektedir. Bu sisteme farklı zamanlarda giriş yapıp formu güncellemek mümkündür.

Online başvuru formunun nasıl doldurulması gerektiği ile ilgili belgeye buradan ulaşabilirsiniz.

Başvuru için online sistemden formu doldurmak ve onaylamak yeterli değildir. Başvurunuzun tamamlanması için online sistemden başvuru formu gönderildikten sonra formun çıktısı alınıp aşağıdaki belgeler ile beraber başvuru paketinin tamamının Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu Ankara Merkez Ofisine ulaştırılması gerekmektedir.

2. Diploma ve Transkript: Üniversite diplomasının resmi onaylı fotokopisi (noter veya üniversite onayı) ve üniversite öğrenimi süresince tamamlanan dersler ve bu derslerden alınan notları belirten Türkçe veya İngilizce resmi onaylı (noter veya üniversite onayı) belge (transkript) gerekmektedir.

3. Referans mektupları: Biri bağlı olunan bölüm yetkilisinden olmak üzere, 2 adet İngilizce yazılmış referans mektubu gerekmektedir. Referans mektupları iki şekilde sunulabilir.

Elektronik Referans Mektubu: Referans verecek kişi referans mektubu formunu Embark başvuru sistemi aracılığıyla internet üzerinden doldurup gönderebilir. Başvuru formu doldurulurken sisteme referans verecek kişinin e-posta adresi kayıt edildiğinde, bu form otomatik olarak o kişiye gönderilecektir.

Elden Alınan Referans Mektubu: Referans mektuplarını elden alıp başvuru paketiniz ile beraber gönderebilirsiniz. Elden alınan referans mektubu formunu indirmek için tıklayınız. İngilizce yazılacak mektuplar, kapalı zarfta ve zarfın kapandığı kısım imzalı olmalıdır.

Bu iki format dışındaki bir formatta hazırlanmış referans mektupları Humphrey Burs Programı için hiçbir şekilde kullanılamaz. E-posta veya faks ile gönderilen referans mektupları kabul edilmemektedir.

4. İş Deneyimi Belgesi: Bursa başvuranların, bağlı oldukları kuruluştan alacakları, burs başlangıç tarihine kadar alanlarında en az 5 yıllık tam zamanlı iş deneyimi sahibi olduklarını/olacaklarını gösterir belge gerekmektedir. Son beş yılda, 6 ay veya daha fazla süre ile ABD’de bulunulmadığı bu yazıda belirtilmelidir. Son 5 yıl içerisinde farklı kurumlarda çalışmış kişiler, mevcut kurumlarından alacakları belgeye ek olarak, önceki kurumlarında kaç sene çalıştıklarını, yöneticilerinin ismini ve iletişim bilgilerini belirten bir dilekçe yazmalıdır.

5. İzin Belgesi: Bursa başvuranların, başvurularında sakınca olmadığına ve bursu kazandıklarında izinli sayılacaklarına dair bağlı oldukları kuruluştan alacakları belge gerekmektedir (Söz konusu belge kendilerine yurt dışına çıkışta izin verme yetkisine sahip olan en üst makamdan alınacaktır).

6. Nüfus cüzdanı: Önlü-arkalı fotokopi gereklidir. Fotokopinin onaylı olması gerekli değildir.

7. Fotoğraf: Bir adet, yeni çekilmiş, arkasına adayın adı-soyadı yazılmış vesikalık fotoğraf olmalıdır.

8. Dil Sınavı Sonuç Belgesi: Var ise; TOEFL veya IELTS sınav sonuç belgesinin fotokopisi başvuru belgelerine eklenmelidir. TOEFL veya IELTS haricindeki İngilizce sınavlarına ait geçerli sonuçlar da başvuru aşamasında kullanılabilir. Bursa seçilen adayların, TOEFL belgeleri yok ise, ücreti Komisyon tarafından karşılanacak olan TOEFL iBT sınavına girmeleri gerekecektir.

Adaylardan, programa seçildikten sonra yukarıda istenen belgelere ek olarak, sağlık durumu geçmişi ve muayene belgesi istenecektir.

ÖNEMLİ: Başvuru ile ilgili olarak Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonuna verilen hiçbir evrak iade edilmez.

Başvurunuzu eksiksiz yaptığınızdan emin olmak için buradan Evrak Kontrol Listesini indiriniz.

Kaynak

Yorum Yap

Epostanız paylaşılmayacaktır. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Sivil Sayfalar, sivil toplumun içine kapanma halinin aşılmasına ve etkisinin artmasına katkıda bulunmak amacıyla kuruldu. Sivil toplum haberciliği yaparak sivil toplumun tecrübesini medyaya, kamu yönetimine, siyasete, kanaat dünyasına ve diğer STK’lara görünür kılmayı amaçlıyoruz. Sivil toplum dünyasının sözcülerine, tartışmalara katılabileceği, yeni tartışmalar açabileceği bir mecra sunmayı hedefliyoruz.


E-Bülten

You have Successfully Subscribed!