Görme Engelliler İçin Kamerada Gördüğünü Sözcüklere Döken Uygulama

CES 2017’de en iyi inovasyon ödülü alan Aipoly uygulaması, akıllı telefonun kamerasıyla gördüğü nesneleri algılayan ve kullanıcı için tanımlıyor. Bu sayede görme engelliler için hayatı kolaylaştıran bir çözüm sunuyor.

Aipoly, akıllı telefonunuzun kamerasına gelen veriyi anlayıp orada gördüğünü yüksek sesle tekrar eden bir yapay zeka. Kullanımı oldukça basit. Kullanıcı, telefonu “görmek” istediği eşyaya doğru yöneltiyor ve oradaki eşyanın tanımını duyuyor.

CES 2017’de En İyi İnovasyon ödülünü kazanan Aipoly yüzlerce nesneyi tanımaya baştan programlı ve bunu saniyede 3 kere yapabiliyor. Uygulama anında görüyor ve düşünüyor. Bunun için eğitime ihtiyaç duymuyor, zaten kendinde var olan bir beceri. Ancak, Aipoly’nin tanıdığı nesneleri artırmasına yardımcı olmak isterseniz, tanımlarını yazarak ona öğretebiliyorsunuz. Böylece Aipoly günden güne gelişerek daha zeki hale gelebiliyor. Üstelik isteyen herkes Aipoly’nin kelime ve nesne bilgisini artırmak için, daha çok öğrenebilmesi için yardım edebiliyor.

Nesneleri tanımlamanın yanı sıra Aiploy, renk körleri ve görme engellilere renkleri tanıma da yardım ediyor. Gerçek dünyada çalışan bir renk seçici gibi çalışıyor ve algıladığı renkleri kullanıcısına bildiriyor.

Gelecekte Aipoly’nin karmaşık sahneleri algılaması da planlanıyor. Böylece nesnelerin konumları, diğer bir nesneye göre yerleri, neyin neye ne kadar uzak ne kadar yakın olduğu gibi bilgileri de iletebilecek.

Aipoly şu anda 7 fark dil desteği veriyor. Kadın ve erkek ses seçenekleri sunuyor, konuştuğu dillerin aksanının doğru olmasına özen gösteriyor.

Aipoly uygulaması hakkında detaylı bilgi için aipoly.com


Kaynak: Bigumigu, Deniz Tan

Yorum Yap

Epostanız paylaşılmayacaktır. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Sivil Sayfalar, sivil toplumun içine kapanma halinin aşılmasına ve etkisinin artmasına katkıda bulunmak amacıyla kuruldu. Sivil toplum haberciliği yaparak sivil toplumun tecrübesini medyaya, kamu yönetimine, siyasete, kanaat dünyasına ve diğer STK’lara görünür kılmayı amaçlıyoruz. Sivil toplum dünyasının sözcülerine, tartışmalara katılabileceği, yeni tartışmalar açabileceği bir mecra sunmayı hedefliyoruz.


E-Bülten

[et_bloom_inline optin_id=”optin_1″]


Send this to a friend