Ali İsmail Korkmaz Burs Fonu

Gezi Parkı protestoları sırasında Eskişehir’de katıldığı barışçıl gösteri sırasında polisler ve siviller tarafından darp edilmesi sonucunda yaşamını 19 yaşında yitiren Ali İsmail Korkmaz’ın adı burslarla yaşayacak.

Ali İsmail Korkmaz’ın ailesi tarafından kurulan Ali İsmail Korkmaz Vakfı (ALİKEV) iki yılı aşkın süredir gençlik çalışmaları yapıyor ve gençlerin toplum hizmeti faaliyetlerine destek veriyordu. ALİKEV şimdi de tamamı bağışlardan oluşan bir burs fonu oluşturdu

Gelen bağışlarla burs fonu büyüyecek

“Genç fidanlardan bir orman yaratacağız” diyerek oluşturulan Ali İsmail Korkmaz Bursu, bu yıl 30’u üniversite ve 10’u lise olmak üzere toplamda 40 öğrencinin eğitimine destek olacak. Bu sayı, gelen bağışlarla beraber bu yıldan itibaren, hiç beklemeden arttırılarak, üniversite öğrencisiyken öldürülen Ali İsmail’in adına verilen bursların gençlerin eğitimine destek olması amaçlanıyor.

Herkes burs fonlarına destek olabilir

ALİKEV bursları her miktardaki katkıya açık. “Genç fidanlardan bir orman yaratacağız” diyerek oluşturulan bursa katkı sunmak isteyenler için ALİKEV tarafından 3 burs fonu oluşturuldu. Yaprak, Ağaç ve Orman adlarını taşıyan burs fonları aracılığıyla herkesin imkanları dahilinde burs fonlarına katkı yapması çok daha kolaylaştı.

Burs fonları sayesinde her miktarda bağış kabul edilirken, ayda sadece 210 TL karşılığında bir öğrencinin eğitimine destek olurken, bu bursa bağışçının veya bir yakınının adı verilebiliyor.

ALiKEV, gençlerin eğitimine destek olarak daha umutlu, daha aydınlık bir gelecek hayalini paylaşan herkesten burs fonlarına katkıda bulunmalarını bekliyor.

ALiKEV Hakkında

“Düşlerinde Özgür Dünya” olan Ali İsmail, bu düşlerini gerçekleştirmek için birçok faaliyet yapmıştı ve toplum için yenilerini yapmayı planlıyordu.

Hatta bu kapsamda yaptığı ve yapmayı planladığı etkinlikleri raporluyor ve günlüğüne yazıyordu. Günlüğünde Ali İsmail, bu yaptıklarının sebebini şu şekilde ifade etmişti; “Bu yazıları yazma amacım, sadece kendi kafamda toparlayıp, bu ekibi, gerçekten toplum için çalışan gençleri, bir yerlere vardırmak, ekibi resmiyete dökmek ve tanınmak istememdi.”

Yani Ali İsmail şu an yaşıyor olsaydı da muhtemelen toplum yararına çalışmalar yapıyor ve bu çalışmalarına kurumsal bir kimlik kazandırmayı hedefliyordu. Ailesi, Ali İsmail’in bu hayallerini bir vasiyet olarak görerek, onun yarım kalan düşlerini hayata geçirmek için Ali İsmail KORKMAZ Vakfı’nı kurdu.

Detaylı bilgi için alikev.org/ali-ismail-korkmaz-burs-fonu/

Yorum Yap

Epostanız paylaşılmayacaktır. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.Sivil Sayfalar, sivil toplumun içine kapanma halinin aşılmasına ve etkisinin artmasına katkıda bulunmak amacıyla kuruldu. Sivil toplum haberciliği yaparak sivil toplumun tecrübesini medyaya, kamu yönetimine, siyasete, kanaat dünyasına ve diğer STK’lara görünür kılmayı amaçlıyoruz. Sivil toplum dünyasının sözcülerine, tartışmalara katılabileceği, yeni tartışmalar açabileceği bir mecra sunmayı hedefliyoruz.


E-Bülten

You have Successfully Subscribed!Send this to a friend