İzmir Belediye Başkanı Kocaoğlu’na mültecilere acil destek çağrısı

Halklararası Dayanışma Köprüsü Derneği, İzmir’de yaşayan mültecilerin ihtiyaçlarının acilen karşılanması için İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne çağrıda bulundu.

Mültecilerin yaşadığı sıkıntılarla ilgili birçok eylem ve yardım kampanyası yapan  Halklararası Dayanışma Köprüsü Derneği, bu kez İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na hitaben çağrı metni yayınladı. İzmir’de yaşayan mültecilerin sorunlarına dikkat çekilen metinde, acilen ihtiyaçlarının karşılanması, aksi takdirde mültecilerin, ciddi sorunlarla karşı karşı kalacakları belirtildi.

Belediyeler kanununun 13. maddesine atıfta bulunan dernek, “Herkes ikamet ettiği beldenin hemşehrisidir. Hemşehrilerin belediye karar ve hizmetlerine katılma, belediye yardımlarından yararlanma hakları vardır” dedi.

Çağrı metninde şöyle denildi: “Halkların Köprüsü Derneği olarak kurulduğumuz günden bugüne kadar yapmış olduğumuz saha çalışmalarında Suriye’den iç savaş nedeniyle göç etmiş ve İzmir’e yerleşmiş olan mültecilerin en temel ihtiyaçlarının karşılanması konusunda büyük sıkıntılar yaşadığı tespit edilmiştir. Mültecilerle ilgili olarak acil müdahale edilmesi gereken ihtiyaçların (beslenme, barınma, sağlık, hijyen koşulları, vb. gibi) giderilmesi konusunda bir müdahale yapılmazsa çok ciddi sorunlarla karşı karşıya kalınacaktır.

Elbette bu sorunun çözümünde öncelikli katkıyı Devletin yapması gereklidir. Ama bu durum yerel yönetimlerin sorumluluğunu ortadan kaldırmamaktadır. Zira Belediyeler Kanunun Hemşehri Hukuku başlıklı 13. Maddesinde belirtildiği üzere, herkes ikamet ettiği beldenin hemşehrisidir. Hemşehrilerin belediye karar ve hizmetlerine katılma, belediye yardımlarından yararlanma hakları vardır. Zaten birçok belediye, mültecilere yönelik bu tür destekleyici çalışma yapmaktadır.

Yıkık, yıkılma tehlikesi olan evlerde yüksek kiralar

İzmir’deki Suriyeli mülteciler, sokaklarda, parklarda, boş arazilerde, derme çatma çadırlarda, yoksul mahallelerdeki terkedilmiş, yıkık ya da yıkılma tehlikesi olan binalarda barınmaya çalışmaktadırlar. Elektrik ve içme suyu olmayan evler, fare, tahtakurusu gibi her türlü haşere olan evler, banyo ve mutfağı olmayan evler, yüksek kiralarla mültecilere kiralanıyor.

Mülteciler, kendilerine gıda desteği sağlanmadığı için, ciddi beslenme sorunları yaşamaktadırlar. Bu durum en çok bebek ve çocukları etkilemektedir. Suriyeli mültecilere sağlanan düzenli bir koruyucu ve tedavi edici sağlık hizmeti de bulunmamaktadır. Saha çalışmaları sırasında karşılaştığımız bebek ve çocukların aşılamaları ya hiç yoktu ya da eksikti. Kendileri başvurmadıkları durumlarda herhangi bir sağlık hizmeti alamamakta, ilaca ve tıbbi malzemelere erişimde ciddi sorunlar yaşanmaktadırlar.  Bu hizmetlerden yararlansalar bile sağlıksızlığı yaratan koşullar devam ettiği için evlerine, kötü beslenme koşullarına geri döndüklerinde yeniden hastalanmaktadırlar.

İlimizdeki mültecilerin barınma, gıda ve sağlık alanlarında hayata tutunmalarını sağlayacak temel hak ve ihtiyaçlarının karşılanması için İzmir Büyükşehir Belediyemizin ivedilikle harekete geçmesi konusunda gereğinin yapılmasını arz ederiz.”

Kaynak: İz Gazete

Yorum Yap

Epostanız paylaşılmayacaktır. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.Sivil Sayfalar, sivil toplumun içine kapanma halinin aşılmasına ve etkisinin artmasına katkıda bulunmak amacıyla kuruldu. Sivil toplum haberciliği yaparak sivil toplumun tecrübesini medyaya, kamu yönetimine, siyasete, kanaat dünyasına ve diğer STK’lara görünür kılmayı amaçlıyoruz. Sivil toplum dünyasının sözcülerine, tartışmalara katılabileceği, yeni tartışmalar açabileceği bir mecra sunmayı hedefliyoruz.


E-Bülten

You have Successfully Subscribed!Send this to a friend