ABD’li belediye başkanları Kimse Yok mu Derneği’yle yardım dağıttı

m%C3%BClteci.jpg

Kimse Yok Mu Derneği ve ABD’li yardım kuruluşu Embrace Relief’in ortak organizasyonunda, ABD’li belediye başkanları İstanbul’daki Suriyeli mültecilere yardım malzemesi dağıttı. Suriyeli öğrencilerin okuduğu okulları da ziyaret eden belediye başkanları, toplamda 100 ailenin kapısını çaldı.

Kimse Yok Mu Derneği ve ABD’li yardım kuruluşu Embrace Relief’in ortaklaşa düzenlediği yardım organizasyonunda, ABD’li belediye başkanları, 100 ailenin kapısını çalarak 18 bin battaniye, 45 bin giyim, gıda ve kırtasiye malzemesi dağıttı.

Organizasyona Prince William Belediye Başkanı Marty Nohe, Falls Church Belediye Başkanı David Tarter, Loudoun Belediye Başkanı Scott York, Purcellville Belediye Başkanı Bob Lazaro, Kuzey Virginia Belediyeler Birliği Baskanı Mark Gibb, Pinnacle Academy Müdürü Mustafa Akpınar ve Embrace Relief CEO’su Osman Dülgeroğlu katıldı. Mülteci çocukların okuduğu üç okulu da ziyaret eden belediye başkanları, eğitim gören öğrencilerin durumu hakkında bilgi aldı. Belediye başkanları, yardım faaliyetlerine devam edeceklerini belirttiler.

Milli Eğitim’den bağımsız olarak apartman dairelerinde Suriyelilere eğitim veren öğretmenler de bu ziyaretten memnun kaldı. Arapça, matematik, fen bilgisi gibi temel eğitim veren okullarda zor şartlarda çalıştıklarını belirten Suriyeli öğretmenler, Kimse Yok Mu Derneği ve ABD’li yardım kuruluşu Embrace Relief’e de teşekkürlerini iletti.

Çalışmalarla ilgili bilgi veren Kimse Yok Mu Derneği Yurtiçi Yardılar Sorumlusu Duran Koçak, “Amerikan Belediyeler Birliği ile geçen sene de bir çalışmamız vardı. Bu sene de ikinci bir çalışma yaptık. Daha önce 10 battaniye gelmişti, şu an 18 bin battaniye geldi. Bugün belediye başkanları ile küçük bir yardım yaptık. Onlar da hem bu ortamı görmek istedi. Yapılanlara şahitlik etme ve buradaki durumu görme adına bir ziyaret gerçekleştirdiler” dedi.

Mülteci çocuklara eğitim veren okulları da gezdiklerini anlatan Koçak, şöyle devam etti: “Bir apartman dairesinin bir okula dönüştürüldüğünü gördüler. Çocukların oyun oynayacağı, sosyal etkinlik yapacağı alan yok. Buna rağmen bunlar biraz daha şanslı çocuklar. Çünkü en azından eğitim alıyorlar. Buradaki manzara açıkçası beklediklerinden daha iyi. Daha kötü ortamlar, çadırlar, derme çatma yerler var. Daha kötü yerler olacağını düşünüyorlardı. Ailelerle görüştüler, birçoğu hayatından zorluğundan şikayetçi. Araştırmalar Suriyelilerin burada kalacağını gösteriyor ama birçok aile geri dönmek istediklerini belirtiyor.”

Haberin videosu için tıklayın

Yorum Yap

Epostanız paylaşılmayacaktır. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.Sivil Sayfalar, sivil toplumun içine kapanma halinin aşılmasına ve etkisinin artmasına katkıda bulunmak amacıyla kuruldu. Sivil toplum haberciliği yaparak sivil toplumun tecrübesini medyaya, kamu yönetimine, siyasete, kanaat dünyasına ve diğer STK’lara görünür kılmayı amaçlıyoruz. Sivil toplum dünyasının sözcülerine, tartışmalara katılabileceği, yeni tartışmalar açabileceği bir mecra sunmayı hedefliyoruz.


E-Bülten

You have Successfully Subscribed!