Paris İklim Forumu deneyimleri paylaşılacak

mn.jpg

Paris’te 30 Kasım -11 Aralık tarihleri arasında gerçekleşen Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Taraflar Konferansı (COP21) ardından İstanbul’da, Antikapitalistler grubundan Onur Devrim Üçbaş, Emin Şakir ve Begum Zorlu’nun zirve deneyimlerini paylaşacağı bir söyleşi yapılacak.

Paris’teki konferansa 195 ülkeden 150’den fazla lider ve yaklaşık 10 bin yetkili, 2 bin STK’dan 14 bine yakın görevli katıldı. Konferansın sonunda taraf ülkeler, küresel sıcaklık artışının yüzyılın sonuna kadar 2 derecenin altında tutulması konusunda anlaştı. Anlaşma metnine göre, sera gazı emisyonunun düşürülmesiyle ilgili olarak ulusal düzeydeki planların beş yılda bir gözden geçirilmesi, gelişmekte olan ülkelerin bu alandaki mücadele için yılda en az 100 milyar dolar destek aktarması hedeflendi. Ancak çevre örgütleri bu metinden memnun değil. Örneği Greenpeace, bir açıklama yaparak hedeflerin yeterli olmadığını duyurdu.

Konuya ilişkin söyleşi 15 Aralık 2015 Salı akşamı, saat 19.00’da, İkinci Kat Cafe’de gerçekleşecek.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Yorum Yap

Epostanız paylaşılmayacaktır. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.Sivil Sayfalar, sivil toplumun içine kapanma halinin aşılmasına ve etkisinin artmasına katkıda bulunmak amacıyla kuruldu. Sivil toplum haberciliği yaparak sivil toplumun tecrübesini medyaya, kamu yönetimine, siyasete, kanaat dünyasına ve diğer STK’lara görünür kılmayı amaçlıyoruz. Sivil toplum dünyasının sözcülerine, tartışmalara katılabileceği, yeni tartışmalar açabileceği bir mecra sunmayı hedefliyoruz.


E-Bülten

You have Successfully Subscribed!Send this to a friend