Artvin’de Cerattepe direnişi sürüyor; nöbeti muhtarlar devraldı

yhgb.jpg

Artvin’ in Kafkasör Yaylası Cerattepe bölgesinde madencilik faaliyetlerine karşı çevrecilerin ve yöre sakinlerinin 21 Haziran’da başlattığı nöbet tutma eylemi aralıksız devam ediyor.

 

Artvinliler, maden firmasının çalışmasını engellemek için Cerattepe yaylası girişinde yapılan barakada 21 Haziran’dan bu yana nöbet tutuyor. Siyasi partiler, sendikalar, mahalleler, köyler, site sakinleri, esnaf ve işadamlarından oluşan gruplar, önceden hazırlanan nöbet defterine göre sıraları geldikçe Cerattepe’ye çıkarak nöbet değiştiriyor.

NÖBETİ MUHTARLAR DEVRALDI

Artvin Çoruh Üniversitesi TEMA topluluğundan bugün nöbeti devralan Artvin Muhtarlar Derneği üyeleri, 312 köy 48 mahalle muhtarlığı adına sabah erken saatlerde Cerattepe’ye çıkarak göreve başladı. Cerattepe’yi koruma görevini yerine getirme çabası içinde olduklarını kaydeden Dernek Başkanı Cafer Azizağaoğlu şöyle dedi: “Yeşil Artvin’i, yeşil doğayı devletin yetkililerinden, madencilerden ve devletin ormancılarından korumak için buradayız. Madenciler buraları yakıp yıkacak, yeşil bırakmayacak. Doğal olarak da hayat kalmayacak. Bu nedenle buradayız, mücadeleyi de bırakmayacağı. Burada olmaya devam edeceğiz.”

76 YAŞINDAKİ MUHTAR 1700 METREDE NÖBETTE

1700 rakımlı Cerattepe’de soğuk havaya rağmen nöbeti devralan muhtarlardan Çarşı Mahallesi Muhtarı 76 yaşındaki Sezai Şahin de şöyle konuştu: “Şu doğayı, bu yeşilliği, ormanı görüyor musunuz? Bu doğa, ‘Bize Orman idaresi sahip çıkmadı. Siz sahip çıkın’ diyor. Artvin’in kalbi Cerattepe ve Kafkasör’dür. İnsan, kalbi durunca ölür. Eğer Cerattepe’de doğa katledilirse, Artvin de insanıyla ölür gider. Bu nedenle yıllardır mücadele ediliyor. Eğer 24 yıl önce mücadele başlamasıydı, Artvin diye bir il olmayacaktı. Her şeye rağmen gece gündüz, hayatımız pahasına mücadele edeceğiz.”

ŞİRKET ÇEKİLİNCEYE KADAR MÜCADELE SÜRECEK

Yeşil Artvin Denek Başkanı Nur Neşe Karahan da Artvin’de yıllardır süren mücadelenin 21 Haziran’dan bu yana Cerattepe’de nöbet eylemiyle sürdüğünü hatırlatarak şöyle devam etti: “Maden şirketi çekilinceye kadar Artvin halkı nöbet tutmaya devam edecek. Bugün muhtarlar nöbette. Sırayla esnafımız, iş adamlarımız, yani gönüllü olarak herkes nöbet için buraya çıkıyor. Havalar soğuyunca kış hazırlığına başladık. İş adamlarımız yeni barakamızı yaptı. Isınmak için odun yardımında bulunuldu. Herkes yapması gerekeni yapıyor. Artvin halkı bir bütün olarak kentin yaşamsal ve haklı mücadelesini sürdürüyor. Mücadelemiz bilimsel olarak ve mahkeme kararlarıyla da ispatlanmıştır, geri adım atmamız mümkün değil. Davalar açıldı ancak henüz karar çıkmadı. İnanıyoruz ki yüzde yüz haklı olduğumuz konuda ters bir karar beklemiyoruz.”

Nöbeti devralan muhtarlar da ısınmak için soba yakıp çay demledi, ardından da sazlı sözlü nöbet tutma eylemine devam etti.

Kaynak ARTVİN (DHA)

Yorum Yap

Epostanız paylaşılmayacaktır. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.Sivil Sayfalar, sivil toplumun içine kapanma halinin aşılmasına ve etkisinin artmasına katkıda bulunmak amacıyla kuruldu. Sivil toplum haberciliği yaparak sivil toplumun tecrübesini medyaya, kamu yönetimine, siyasete, kanaat dünyasına ve diğer STK’lara görünür kılmayı amaçlıyoruz. Sivil toplum dünyasının sözcülerine, tartışmalara katılabileceği, yeni tartışmalar açabileceği bir mecra sunmayı hedefliyoruz.


E-Bülten

You have Successfully Subscribed!Send this to a friend